Termo Bohça Nedir?

 

 

Termo Bohça™ Nedir?

Termo Bohça™, günlük hayatta evlerimizde ve harici kıyafetlerimizde kullanılan ısı yalıtımı dolgu malzemelerinin özel bir karışımıyla, içine tencere/kavanoz vb. kaplar konulabilecek şekilde üretilmiş, pratik bir şekilde kapatılabilen ve çok amaçlı kullanılabilen bir yalıtım bohçasıdır. Sağladığı süper yalıtımla içine konulan kapların sıcaklığını uzun süre bırakıldıkları sıcaklıklara yakın muhafaza etmekte ve bu sayede evde yoğurt mayalanmasında, yemeklerin suda ve buharla yavaş pişirilmesinde, patates, yumurta veya sebzelerin haşlanmasında, komposto yapılmasında, yiyecek ve içeceklerin 8-10 saat boyunca sıcak veya soğuk muhafaza edilmesinde, pikniğe, ava, şehirler arası yolculuklara sıcak yemek götürülmesi (yolda pişmeye devam ederek) gibi pek çok amaçla kullanılabilmekte, yalıtım için kullanılmadığı zaman da salonda yer minderi, koltukta kırlent, kanepede arabanızda yastık veya çocuğunuza oyuncak olarak işe yaramaktadır. :-))

Termo Bohça™ yukarıda belirtilenleri yaparken herhangi bir enerji tüketmediği için yapılan tasarrufla ailenizin enerji giderlerini azaltarak verdiğiniz parayı kısa sürede geri kazandırmakta,  mutfakta, ocak başında geçirilen zamanı azaltmakta, yemeklerin yanması, tencerenin dibinin tutması, taşması,yemek kokularının mutfağı doldurması ve evinizin diğer bölümlerine yayılmasına son vermektedir.

Değiştireceğiniz tek alışkanlığınızla (kısık ateşte pişirmek yerine Termo Bohça™’ya atıp kendi sıcaklığıyla pişmeye bırakmak) Mutfakta ocağın başında geçireceğiniz zamanı, çocuğunuzla ilgilenerek, alışveriş yaparak, okuyup  yazarak, TV izleyerek, sinemaya, tiyatroya giderek veya  istediğiniz başka bir şekilde değerlendirmek istemez misiniz.

Nasıl çalışır?

Isı transferi, sıcaklık farkından kaynaklanan bir enerji aktarımıdır. Aynı ortam içinde veya ortamlar arasında, sıcaklık farkının bulunduğu her durumda, sürekli bir ısı transferi olur. Isı transferi temas, taşınma ve ışıma ile gerçekleşir. Termo Bohça™’nın içine koyduğunuz kabı saran malzemelerinin ısı transfer özellikleri çok düşük olduğundan sıcaklık bir sonraki tabakaya çok az iletilir.  Termo Bohça™’nın kapatılmasıyla sıkışan yalıtım malzemelerinin dış ortamla hava sirkülasyonunu engellemesi sayesinde taşınma ile sıcaklık transferi de asgariye iner. Bu sayede içindeki tencere ve kavanozların sıcaklığı bıraktığınız derecelerden oldukça yavaş bir şekilde dış ortam sıcaklığına doğru yaklaşır

Diğer taraftan, normal atmosfer basıncı altında suyun kaynama sıcaklığı deniz seviyesinde 100 °C’dir. Ancak, yükseklik arttıkça atmosfer basıncı ile birlikte kaynama sıcaklığı da düşeceğinden, deniz seviyesinden 800 m yükseklikteki Ankara’da bu sıcaklık 98 dereceyi geçemez, 8848 metre yükseklikteki Everest tepesinde ise suyun kaynama sıcaklığı yaklaşık 70°C’ye kadar düşer.

Düdüklü tencerelerde ise basınç artışı ile birlikte kaynama sıcaklığı da artacağından yemekler daha yüksek sıcaklıklarda su ve buhar ile daha hızlı pişer. O yüzden açık tencereden kaynar suya maruz kalan eliniz yanabilir fakat düdüklü tencere buharına maruz kalan eliniz pişer! Ancak, uzmanlar yüksek sıcaklarda pişirilen yiyeceklerde sadece besin değerlerinde kayıpların yaşanmadığını aynı zamanda toksik yapıların da gelişebildiğini belirterek sağlıklı beslenme için düşük sıcaklıklarda daha uzun sürelerde pişirilen yemekleri tavsiye etmektedirler.

Normal tencerede 60-70 derecelerde yumuşamaya başlayan ve kaynatarak pişirdiğimiz yiyecekler 95-98°C arasında pişer. Kaynamaya başlayan yemeğimizi termosun içine koyabilsek orada da pişmeye devam edebilir. Termo Bohça™-akılcı yalıtım bohçası- da, içine tencere girebilen termos gibi koyduğunuz sıcaklığı uzun süre koruyarak yemeklerinizin 70-95 santigrad dereceler arasında kendi sıcaklığı ile pişmesini sağlarken, herhangi bir enerji tüketmez, yemeğin başında durmanızı gerektirmez, yemeklerin dibinin tutması, yanması veya taşması gibi sıkıntılar da yaşatmaz, mutfağınıza ve evinize yemek kokusu yayılmadığı gibi, buharlaşma ile su kaybı da oluşmaz.

Oda sıcaklığında yapılan denemelerde 98°C’de koyulan tencerenin 1 saat içinde 90 °C’nin, 2 saat içinde 80 °C’nin altına düşmediği görülmüştür. Tencerenin doluluğu  ve dış ortam sıcaklığına bağlı olarak 8 saat sonra 70-75°C sıcaklıklar da ölçülmüştür. Yoğurt mayalamak üzere 45°C’de Termo Bohça™’ya koyduğumuz süt 8 saat içinde 38°C’ye ancak düşebilmiştir.

Arabanıza atıp ava, pikniğe, misafirliğe gitseniz yolda pişirmeye devam eden Termo Bohça™ sizin için, çocuklarınız ve sevdikleriniz için, doğa için, “cari açığı” azaltmak için kazançlı bir yatırımdır.

Kullanılan Malzemeler

Termo Bohça™ günlük hayatta evlerimizde veya harici kıyafetlerimizde kullanılan açık ve kapalı hücreli gözenekli yapıdaki yalıtım malzemelerinin özel bir karışımıyla pamuklu kumaşlardan üretilmiştir.

Kullanım Yerleri

Yemeklerin suda veya buharla pişirilmesinde, kemik suyu çıkarılmasında, yemekleri sıcak muhafaza etmekte, içecekleri soğuk muhafaza etmekte, patates haşlama, yumurta pişirme, ekmek ısıtma, yoğurt, kefir yapma gibi pek çok faaliyet için kullanılabilmektedir. Mutfakta kullanılmadığı zamanlarda salonda minder, kanepede yastık, koltukta kırlent olarak da faydalanılabildiği gibi çocuklar için de bir oyuncak olabilmektedir.

Faydaları

Tüp, doğalgaz harcanmaz, isle pisle uğraşmazsınız, başında beklemezsiniz, mutfağınıza ve evinize yemek kokusu yayılmaz, buharlaşma ile su kaybı yaşanmaz.

İster bırakın alışverişe gidin siz gelene kadar pişsin, ister sabah hazırlayıp bırakın akşam işten geldiğinizde sıcak yemeğiniz hazır olsun, ister arabaya atın, yanınıza alın, pikniğe giderken, balığa, ava giderken, akraba ziyaretine giderken yolda pişsin. Gittiğiniz yerde çıkarın biraz soğusun servis yapın.

 

 

Ne Yapar? Ne yapamaz?

  • Isıtma: Isıtamaz fakat pişirir, haşlar ve sıcak tutar.
  • Soğutma: soğutma yapamaz fakat bıraktığınız sıcaklıktan oldukça yavaş bir şekilde artış olur.
  • Çamaşır : Çamaşır yıkayamaz, fakat kendisi ıslak bezle silinebilir, 30°C’de elde veya makinede yıkanabilir.
  • Kurutma: izolasyon malzemelerinin zarar görmemesi için oda sıcaklığında veya açık atmosferde asılarak veya serilerek kurutulmalı kurutma makinesinde kurutulmamalıdır.
  • Ütü: Ütüye ihtiyacı yoktur. Ütü de yapamaz fakat kazandığınız zamanı siz başka işler için değerlendirebilirsiniz.

Önemli Not: Makul bulmadığınız bir husus varsa itiraz, görüş ve önerilerinizi iletişim formunda belirterek iletmenizi rica ederiz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 yorum “Termo Bohça Nedir?”