Evde probiyotik yoğurt yapımı

Probiyotik yogurt içine katılan bakteriler bakımından normal yoğurda göre biraz farklılık gösterir.
Starter kültür bakterileri de denilen yoğurt bakterileri genel olarak; Lactobacillaceae ve Streptococcaceae genera’sına ait bakterileridir. En sık karşılaşılan yoğurt bakterileri Lactobacillus delbrueckii bakteri türünün bulgaricus alt türü ve Streptococcus thermophilus türleridir. ( http://bilimvebilimadami.com/yogurt-yasayan-yiyecek/)

Probiyotik yoğurtlarda ise sağlıklı insan midesinde ve bağırsaklarında da canlılığını koruyan ilave bakteriler bulunmaktadır. örnek:Lactobacillus delburueckki ssp.bulgarius, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium animals ssp.lactis. (https://www.dogadanbizim.com.tr/bizim-probiyotik-yogurt-mayasi )

Mayalanma süresi olarak da normal yoğurda göre daha uzun süre ve sabit sıcaklık isteyen probiyotik yoğurt için azıcık “nazlı yoğurt” da diyebilirsiniz dolayısıyla yapımı daha fazla tecrübe ve özen ister ve her gelin kızın harcı da değildir:).

Pek çok kişi özellikle probiyotik veya kombiyotik yoğurt mayalarken kat kat örtüler, battaniyeler kullandığı, sabit sıcaklıkta elektrikli fırınlar açtığı halde sıcaklığı tuturamadığı için hayal kırıklığına uğrarken, sütünüzü pratik olarak muhafazaya alan ve herhangi bir enerji tüketneden sıcaklığını uzun süre muhafaza eden “Termo Bohça” ile evde probiyotik yoğurt yapımı çocuk oyuncağı haline gelir.

Kaynayıp yaklaşık 50 °C’ye kadar soğumuş, tercihen daha küçük ve kapaklı mayalama kaplarına alırken kaybettiği sıcaklık ile 45-47 °C’de mayaladığınız sütünüzü Termo Bohça ile 7-8 saat içinde mükemmel kaşık kesmez, probiyotik yoğurt haline getirebilirsiniz.

Termo Bohça’yı açtıktan sona soğumaya bırakıp oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına alacağınız probiyotik, kombiyotik yoğutları bir gün sonra tüketmeye başlayın mideniz, bağırsaklarınız bayram etsin. Bir sonraki yoğurdunuz için maya olarak kapağı açılmamış bir kaptaki yoğurdunuzu kullanırsanız herhangi bir bulaşma olmamış maya ile yeni yoğurdunuzu da yapabilirsiniz.

Özel tasarımlı Termo Bohçanız mutfakta kalabalık etmez, salonda yer minderi, koltukta kırlent kanepede yastık, çocuğunuza oyuncak olarak elinizin altında durabilir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum “Evde probiyotik yoğurt yapımı”